23.04.2017
Titulní strana   |  Zprávy   |  Politika   |  Byznys   |  Regiony   |  Komentáře   |  Exkluzivně   |  Sport

Studené Velikonoce? Požehnání pro zloděje v chatových osadách

Studené Velikonoce? Požehnání pro zloděje v chatových osadách
Ilustrační foto
Už druhý rok si budeme užívat prodloužené velikonoční svátky. Jenže letos to podle předpovědi vypadá spíše na mírný návrat zimy než pokračování jara v rozpuku.  
17.duben 2017 - 08:30

Naše chaty a chalupy tak pravděpodobně zůstanou čtyři dny opuštěné - a to i přes to, že dobrá polovina lidí je již o předchozích slunečných víkendech odzimovala. Stanou se tak snadným terčem zlodějů. V České republice je více než 420 tisíc chat a chalup, ročně jich je vykradeno kolem 2000. Zloději jen v loňském roce způsobili škody překračující 34 milionů korun. Ze sumy byl zajištěn jen její nepatrný zlomek – asi 135 000 korun. Objasněna byla necelá třetina nahlášených případů.

Zloději se již tradičně zaměřují na chatové osady, ale také předem vytipované objekty ve vsích nebo zahrádkářských koloniích. Díky studenému počasí mají totiž výrazně vyšší šanci, že rekreační osady budou prázdné. Také roste šance na vyšší lup – právě ve formě sezonní výbavy, kterou leckteří majitelé zavezli už o předchozích víkendech. Na pozoru by se měli mít majitelé chat a chalup v lokalitách, které mají zloději nejvíc v oblibě - především ve středních Čechách, na Karlovarsku nebo v Jizerských horách a jejich podhůří.

„Nejkrizovější může být sobotní odpoledne a noc ze soboty na neděli – pokud zloděj narazí na odzimovaný, ale prázdný objekt, může si být téměř jistý, že jeho majitel již na svátky nedorazí,“ všímá si Jan Krupíř, specialista na zabezpečení objektů a autor edukačního webu Zamcenydum.cz. „Recidivisté, kteří stojí asi za třetinou všech případů, dokáží takové objekty bezpečně vytipovat. Navíc si všimnou jejich bezpečnostních nedostatků a nemají pak problém vrátit se kdykoli znova pro další lup, třeba i za pár měsíců v průběhu sezony.“


Krupíř doporučuje s kompletním znovuuvedením chaty nebo chalupy do provozu ještě počkat a veškerý cennější majetek na ní zatím nenechávat. Podle Jitky Vozábové, specialistky ze společnosti TOKOZ, největšího českého výrobce zámků a kování, se u chat a chalup investice do zabezpečení v průběhu let takřka nezvyšuje. Majitelé ho podceňují anebo na sofistikovanější způsoby zcela rezignovali.

„Přitom není třeba investovat do zabezpečení hned desetitisícové sumy. Doslova se zhodnotí každá investovaná stokoruna. Zkušeného zloděje dokáže varovat už jen kvalitní zámek na dveřích. Dobře ví, že jeho překonání by zabralo čas a vytvořilo hluk, který by ho mohl prozradit. Proto dá často přednost raději hůře zabezpečeným objektům,“ zakončuje Vozábová.

Pokud po svátcích majitel zjistí, že došlo k vloupání, měl by podle rad Policie ČR do objektu vstupovat minimálně a ihned zavolat hlídku. Každý vstup do objektu, snaha uklidit rozházené věci nebo opravit vylámané okenice či dveře by znesnadnilo vyšetřování. Každé porušení stop totiž výrazně snižuje šanci na dopadení pachatele a získání lupu zpět.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:arch.)


Kotlíkové dotace Středočeského kraje prověří odborný audit

Kotlíkové dotace Středočeského kraje prověří odborný audit
Přípravu projektu a příjem žádostí o dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva prověří procesní a personální audit.

Do výsadby nové zeleně se v obci pustily všechny generace

Do výsadby nové zeleně se v obci pustily všechny generace
Nové  lípy srdčité doplněné okrasnými keři vyrostly v sobotu 22. dubna na Kladensku v obci Brandýsek.

Strážníci navštívili zrakově postižené

Strážníci navštívili zrakově postižené
Ve čtvrtek navštívili strážníci Městské policie Kladno zrakově postižené v jejich sídle v ulici Hřebečská.

Agresivní muž napadl kladenské strážníky

Agresivní muž napadl kladenské strážníky
V pondělí v noci oznámila občanka Kladna, že v ulici Vašatova leží nějaká osoba ve vozovce. Na místo vyrazili strážníci městské policie a zjistili, že se jedná o muže, který se přesunul na chodník, kdy nohy mu zasahují do vozovky.

Kladenské strážníky trápí neukáznění pejskaři

Kladenské strážníky trápí neukáznění pejskaři
Během svátečních dní potrápili strážníky Městské policie Kladno neukáznění pejskaři.
 
Titulní strana   |  Zprávy   |  Politika   |  Byznys   |  Regiony   |  Komentáře   |  Exkluzivně   |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky