23.04.2017
Titulní strana   |  Zprávy   |  Politika   |  Byznys   |  Regiony   |  Komentáře   |  Exkluzivně   |  Sport

Středočeský kraj a Ministerstvo obrany ocenily péči o válečné hroby

Středočeský kraj a Ministerstvo obrany ocenily péči o válečné hroby
Pamětní plakety
Pamětní plakety Ministerstva obrany ČR a pamětní listy Středočeského kraje za příkladnou péči o válečné hroby získalo šest Středočechů a dvě města – Bakov nad Jizerou a Dobrovice.  
15.duben 2017 - 08:00

Středočeský kraj a Ministerstvo obrany ČR už pošesté ocenily péči o válečné hroby v kraji. Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.

Pamětní plakety Ministerstva obrany ČR a pamětní listy Středočeského kraje za příkladnou péči o válečné hroby získalo šest Středočechů a dvě města – Bakov nad Jizerou a Dobrovice. Slavnostní akt se konal 12. dubna 2017 na Krajském úřadu Středočeského kraje. Ocenění předávali náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO 2011), předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Marcela Melková (ANO 2011) a zástupce Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany Imrich Vetrák.

Ve Středočeském kraji je 3014 válečných hrobů, pomníků a pamětních desek. Kraj a ministerstvo ocenily v předchozích letech celkem šestadvacet jednotlivců, měst a obcí. Letos k nim přibylo dalších osm.

„Válečné hroby a pamětní místa jsou nedílnou součástí naší historie. Vážím si proto všech, kteří se o ně starají. Na osudy padlých v různých válkách, které tato místa připomínají, by se nikdy nemělo zapomenout,“ řekl na úvod slavnostního shromáždění náměstek pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO 2011).

Předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Marcela Melková doplnila vlastní vzpomínkou: „Když jsem byla malá holka, tak jsem cestou domů chodívala kolem jednoho pomníku. Vždy jsem se u něj zastavila. Je škoda, že mnoho podobných míst pustne a chátrá.“


Zástupce Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR Imrich Vetrák připomněl, že do péče o válečné hroby by se měli víc zapojit mladí lidé: „Jména na náhrobcích, pomnících a pamětních deskách nejsou jen písmena vyrytá do žuly nebo mramoru, jsou to i osudy bývalých obyvatel v daných místech, jsou to jména předků. A to si mladí lidé neuvědomují.“

Přehled oceněných:

Vojtěch Adamec, akademický sochař. Vojtěch Adamec pro město Lysá nad Labem velice pečlivě zpracoval restaurátorské záměry na všechny válečné hroby. Řadí se mezi přední restaurátory a jeho práce je velice precizní. Pan Adamec v zámeckém parku v Lysé nad Labem restauroval většinu barokních soch. Restauroval také některé válečné hroby, např. pomník obětem 1. světové války v Litovli (2007), s Oldřichem Hejtmánkem restaurovali pomník 1. a 2. světové války v Lysé nad Labem – Dvorcích (2010) a mnoho dalších.

Milan Janoušek. Milan Janoušek dlouhodobě pečuje o pomníky padlých v 1. a 2. světové válce. Podílí se velmi aktivně na vyhledávání a renovaci válečných hrobů v okolí Bílé Hlíny, Kláštera Hradiště nad Jizerou, Mnichova Hradiště a v dalších lokalitách, kde v roce 1866 probíhala prusko-rakouská válka.

Miloslava Němečková. Miloslava Němečková dlouhodobě pečuje o pomník padlým v 1. světové válce v obci Žitovlice, část obce Pojedy a nezištně tento prostor také celoročně upravuje.

RNDr. Ivo Rubík, in memoriam. Bývalý starosta města Slaný ve své funkci prosazoval komplexní péči o válečné hroby. Během jeho funkčního období se započalo se systémovou opravou pohřebišť obětí 1. světové války, legionářů a obětí 2. světové války. Od roku 2002 prosadil do rozpočtu samostatné financování údržby válečných hrobů.

PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, Ph.D. Vladimír Jakub Mrvík se významně angažuje na úseku péče o válečné hroby v Českém Brodu a snaží se o vstřícnou komunikaci nejen v rámci města Český Brod, ale i s obcemi v jeho správním obvodu.  Pravidelně publikuje v Českobrodském zpravodaji včetně popisu událostí z 1. a 2. světové války v tomto regionu, přičemž využívá svých znalostí ze studia i praxe, zejména v Regionálním muzeu v Kolíně.

David Kosina, DiS. David Kosina ve svém volném čase aktivně vyhledává a katalogizuje válečné hroby ve správním obvodu města Kladna. Informace o hrobech předává magistrátu k zavedení do centrální evidence válečných hrobů. Zajímá se o historii válečných hrobů i pochovaných padlých a také tyto informace, včetně fotografií a odkazů, umisťuje na webové stránky, čímž přispívá k celkovému rozvoji osvětové činnosti na tomto úseku.

Bakov nad Jizerou. Město Bakov nad Jizerou příkladně pečuje o válečné hroby a pietní místa na svém území. U všech pomníků byla v průběhu roku 2015 provedena celková údržba. Pomník v Malé Bělé byl celkově restaurován, na pomníku v Chudoplesích byla provedena oprava písma. Město dbá na úpravu bezprostředního okolí pietních míst, v jarních měsících zajišťuje výsadbu květin.

Dobrovice. Město Dobrovice provedlo obnovu písma na pomnících v Dobrovicích, Holých Vrších a v Sýčině. Na hřbitově byly provedeny kovářské práce a koncem roku 2015 bylo započato s větší opravou pomníku v Libichově, byla opravena podezdívka plotu, zídka kolem pomníku a kovový plůtek.

(jv,stredoceskenovinky.cz foto:kú)


Kotlíkové dotace Středočeského kraje prověří odborný audit

Kotlíkové dotace Středočeského kraje prověří odborný audit
Přípravu projektu a příjem žádostí o dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva prověří procesní a personální audit.

Do výsadby nové zeleně se v obci pustily všechny generace

Do výsadby nové zeleně se v obci pustily všechny generace
Nové  lípy srdčité doplněné okrasnými keři vyrostly v sobotu 22. dubna na Kladensku v obci Brandýsek.

Strážníci navštívili zrakově postižené

Strážníci navštívili zrakově postižené
Ve čtvrtek navštívili strážníci Městské policie Kladno zrakově postižené v jejich sídle v ulici Hřebečská.

Agresivní muž napadl kladenské strážníky

Agresivní muž napadl kladenské strážníky
V pondělí v noci oznámila občanka Kladna, že v ulici Vašatova leží nějaká osoba ve vozovce. Na místo vyrazili strážníci městské policie a zjistili, že se jedná o muže, který se přesunul na chodník, kdy nohy mu zasahují do vozovky.

Kladenské strážníky trápí neukáznění pejskaři

Kladenské strážníky trápí neukáznění pejskaři
Během svátečních dní potrápili strážníky Městské policie Kladno neukáznění pejskaři.
 
Titulní strana   |  Zprávy   |  Politika   |  Byznys   |  Regiony   |  Komentáře   |  Exkluzivně   |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky